Dallime mes rishikimeve të "Richard Nixon"

33 bytes added ,  10 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.2) (roboti shtoj: mzn:ریچارد نیکسون)
No edit summary
 
'''Richard Milhous Nixon''' lindi më [[9 janar]] [[1913]] në [[Yorba Linda]], [[Kalifornia|Kaliforni]]; vdiq më [[22 prill]] [[1994]] në [[New York City]]. Ishte [[politikan]] amerikan dhe [[Lista e Presidentëve të ShBA|President i ShBA]] i 37-të me radhë në periudhën ([[1969]] - [[1974]]).
'''Nixon''' është i vetmi Kryetar i ShBA që ka dhënë dorëheqje gjatë legislatures presidenciale pa e përfunduar mandatin e dytë për shkak të përzierjes së tij në një aferë korruptive gjegjësisht e njohur n histori dhe publik si [[Skandali i Watergatit|Skandalit të Watergatit]].
 
{{Poli-cung}}
Anonymous user