Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtatzania"

4 bytes added ,  14 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: eu:Haurdunaldi)
'''Shtatzënia''' (në [[mjekësia|mjekësi]] përdoret edhe shprehja ''graviditet'' nga lat. '''graviditas''') është periudha kohore, gjatë së cilës në trupin e femrës një qelizë vezore e fekonduar zhvillohet deri në një foshnje.
 
Përndryshe si shtatzënishtatëzanësi quhet edhe gjendja e gruas gjatë periudhës së barrës.
 
Tek njerëzit shtatzënia zgjat afro 40 javë duke llogaritur prej kohës së [[cikli menstrual|ciklit të fundit menstrual]] dhe [[lindja|lindjes]] (38 javë që nga fertilizacioni).
Anonymous user