Dallime mes rishikimeve të "Shtatzania"

4 bytes removed ,  14 vjet më parë
v
Ndryshimet e 80.80.162.149 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga YurikBot.
v (Ndryshimet e 80.80.162.149 u kthyen mbrapsht, artikulli tani ndodhet në versionin e fundit nga YurikBot.)
'''Shtatzënia''' (në [[mjekësia|mjekësi]] përdoret edhe shprehja ''graviditet'' nga lat. '''graviditas''') është periudha kohore, gjatë së cilës në trupin e femrës një qelizë vezore e fekonduar zhvillohet deri në një foshnje.
 
Përndryshe si shtatëzanësishtatzëni quhet edhe gjendja e gruas gjatë periudhës së barrës.
 
Tek njerëzit shtatzënia zgjat afro 40 javë duke llogaritur prej kohës së [[cikli menstrual|ciklit të fundit menstrual]] dhe [[lindja|lindjes]] (38 javë që nga fertilizacioni).