Dallime mes rishikimeve të "Ajoua"

11 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2) (roboti shtoj: gn:Iowa)
No edit summary
|}
 
'''Iowa''' (shqipshqipërmi: '''Ajoua''') është një nga 50 shtetet e [[ShBA|Shteteve të Bashkuara të Amerikës]]. Iowa iu bashkua SHBA-së më [[28 Dhjetor]] [[1846]]. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Iowa-s është [[Des Moines]] (De Moine).
 
== Gjeografia ==
Iowa kufizohet në veri me [[Minnesota|Minesotën]], në perëndim me [[Nebraska|Nebraskën]] dhe [[South Dakota|Dakotën e Jugut]], në jug me [[Missouri|Mizurin]], dhe në lindje me [[Wisconsin]] dhe [[Illinois]].
 
 
== Demografia ==
85

edits