Dallime mes rishikimeve të "Ishulli i Manit"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: frr:Eilun Man)
No edit summary
 
'''Ishulli i Njeriut''' ose '''Mannin''' është një territor vet-qeverisës, i cili ndodhet në [[Deti Irlandez|Detin irlandez]].
Kreu i shtetit është Mbretëresha e [[BM|Britaisë së Madhe]] [[ElizabetaElizabeth II]], e cila mban titullin [[Lordi i Njeriut]] . Kurora përfaqësohet nga një Toger Guvernator. Ishulli nuk është pjesë e [[BM|Mbretërisë së Bashkuar]], por marrëdhëniet e jashtme, mbrojtja, dhe qeverisja themelore e Ishulli të Njeriut janë përgjegjësi e saj.
 
Ishulli ishte vend kelt deri sa ra nën pushtimin e ''Norsëve'' më [[1079]]. Kjo ka lënë trashëgimi nga qeveria e ''Tynwaldit'' tek shumë emra vendesh. Pas një periudhe të sundimit nga mbretët e [[Anglia|Anglisë]] dhe [[Skocia|Skocisë]], ''Manxët'' ranë nën sundim feudal të ''Kurorës Angleze''. Lordshipi iu dorëzua ''Kurorës Britanike'' më [[1764]] por ishulli kurrë nuk u bë pjesë e [[BM|Mbretërisë së Bashkuar]]. Kjo e shpjegon pozicionin e saj si ''Varësi e Kurorës''.
85

edits