Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Hungarisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: tpi:Plak bilong Hangari)
No edit summary
[[Skeda:Flag of Hungary.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Hungarisë]]
'''Flamuri i [[Hungaria|Hungarisë]]''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të kuqe, të bardhë dhe të gjelbër.
 
Ky falmundr është ndryshuar në disa raste. Pas shpërbërjes së [[Austro-Hungaria|Peradorisë Austro-Hungareze]], Hungaria u nda shtet në vete dhe versioni i falurit që është edhe sot u vendos që në atë kohë. Shpesh flamurit në qendër i vendoset kurora e Stefatit të I ose Shën Stefanit. Gjatë kohës së komonizmit flamurit ju vendos në qendër ylli i kuq, drapëri dhe çekani, të cilët u hoqën pas rrëzimit të sistemit.
 
== Shih dhe këtë ==
85

edits