Dallime mes rishikimeve të "24 Gusht"

54 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: my:၂၄ ဩဂုတ်; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: gd:24 an Lùnastal)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: my:၂၄ ဩဂုတ်; Ndryshime kozmetike)
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Korrik|Gusht|Shtator}}
 
== Ngjarje ==
* [[49 p.e.s.]] - Gjenerali i [[Julius Caesar|Cezarit]], [[Gaius Curio]] u mund në luftën e lumit të Badragasit nga [[Numidianët]] të udhëhequr nga [[Attius Varus]] dhe mbreti [[Juba I i Numidisë]]. Curio bëri vetvrasje për t'i shpëtuar robërimit.
* [[79]] - Erupton vullkani [[Mount Vesuvius]]. Qytetet [[Pompeii]], [[Herkulaneum]], dhe [[Stabiae]] zhduken nën hirin vullkanik.
* [[1391]] - Masakrohen judët në [[Palma de Mallorca]].
* [[1456]] - Kompletohet shtypja e [[Bibla e Gutenbergut|Biblës së Gutenbergut]].
* [[1511]] - [[Alfonso de Albuquerque]] i Portugalisë pushton sulltanatin e Malakës.
* [[1690]] - Themelohet qyteti [[Kolkata|Calcutta]], [[Indi]].
* [[1814]] - Forcat [[Britania e Madhe|britanike]] pushtojnë qytetin [[Washington, D.C.]] dhe djegin [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] dhe disa ndërtesa tjera.
* [[1831]] - Është kërkuar udhëtimi i [[Charles Darwin|Çarls Darvinit]] në [[HMS Beagle|HMS ''Beagle'']].
* [[1847]] - [[Charlotte Brontë]] përfundon veprën ''[[Jane Eyre]]''.
* [[1858]] - Në [[Richmond, Virginia|Richmond]], [[Virginia]], arrestohen 90 zezakë nën akuzë për mësim ''(akuzon se kan mësuar)''.
* [[1891]] - [[Thomas Edison]] patenton kamerën filmike.
* [[1912]] - [[Alaska]] bëhet teritor i [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]].
* [[1914]] - [[LPB]]: Trupat gjermane pushtojnë qytetin [[Namur]].
* [[1939]]: [[Periudha e Nationalsozializmit|Gjermania]] dhe [[BRSS]] bien ne ujdi ne Moske per nje [[Pakt mossulmimi]], te ashtequajturin ''[[Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt|Hitler-Stalin-Pakt]]''. Kontrata e datuar me 23. gusht u pais vetem mbas mesnates per shkak tratativave te zgjatura me nenshkrimet e ministrit te jashtem [[Wjatscheslaw Michailowitsch Molotow|Molotow]] dhe [[Joachim von Ribbentrop|von Ribbentrop]].
* [[1950]] - [[Edith Sampson]] bëhet delegati i parë zezak i [[Shteteve të Bashkuara]] në [[UN]].
* [[1954]] - Presidenti brazilian [[Getúlio Dornelles Vargas]] bën vetvrasje, pasohet nga [[João Café Filho]].
* [[1960]] - Temperatura zbret në −88 °C në [[Vostok, Antarctica]] — rekord botërorë i temperaturës më të ulët.
* [[1981]] - [[Mark David Chapman]] dënohet me 20 vite heqje lirie për vrasjen e këngëtarit [[John Lennon]].
* [[1991]] - [[Ukraine]] shpall pavarësi nga [[Bashkimi Sovjetik]].
* [[1995]] - Lëshohet në përdorim [[sistemi operativ]] [[Windows 95]], prodhim i kompanisë amerikane [[Microsoft]].
 
== Lindje ==
* [[1498]] - [[Miguel da Paz]], princ austriak
* [[1863]] - [[Dragutin Lerman]], hulimtues kroat († [[1918]])
* [[1899]] - [[Jorge Luis Borges]], shkrimtar argjentinas († [[1986]])
* [[1981]] - [[Chad Michael Murray]], aktor filmi amrerikan
 
== Vdekje ==
* [[1572]]. - [[Gaspard de Coligny]], udheheqes ushtarak - admiral francez(* [[1519]].)
*
 
== Festa dhe përvjetore ==
* Dita e Pavarsisë së [[Ukraina|Ukrainës]]
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[CategoryKategoria:Gusht]]
 
<!--interwiki-->
 
[[af:24 Augustus]]
[[mr:ऑगस्ट २४]]
[[ms:24 Ogos]]
[[my:၂၄ ဩဂုတ်]]
[[myv:Умарьковонь 24 чи]]
[[nah:Tlachicuēiti 24]]