Dallime mes rishikimeve të "Neil Armstrong"

wikilinks
No edit summary
(wikilinks)
[[Skeda:Neil_Armstrong_pose.jpg|thumb|Neil Armstrong]]
'''Neil Alden Armstrong''' (* [[5 Gusht]] [[1930]]-[[25 augustGusht]] [[2012]], në Wapakoneta, [[ShBA]]), astronaut [[Amerikan]], njeriu i parë që ka zbarkuar në sipërfaqen e [[Hëna|Hënës]].
== Jeta ==
Lindi në Wapakoneta të [[Ohio]]s.Gjatë shkollës fillore dhe mesme ka qenë edhe skaut. Më 16 Korrik 1969 zbarkoi në [[Hëna|Hënë]] me anë të anijes kozmike [[Apollo 11]]. Me të shkelur në sipërfaqen e Hënës fjalët e para të Neil'it ishin: ''"hap i vogel per mua, por hap i madh per njerzimin"'' (That's one small step for a man, one giant leap for mankind).<ref name="trwiki">http://tr.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong</ref>