Dallime mes rishikimeve të "Programi Apollo"

No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ast:Programa Apollo)
No edit summary
[[Skeda:Ap11-s69-31740.jpg|thumb|230px|left|'''''Ekuipazhi i [[Apollo 11]]''''': (''Nga e majta në të djathtë'') '''''[[Neil Armstrong]]''''', '''''[[Buzz Aldrin]]''''' '''''dhe''''' '''''[[Michael Collins]]''''']]
 
Programi '''Apollo''' ishte programi i tretë hapësinor i [[NASA]]-s. Sipas fjalës së ish-presidentit [[John F. Kennedy]], qëllimi kryesor do të ishte ''dërgimi [[njëriu]]t në [[Hënë]] dhe kthimi i tij në [[Tokë]] me sukses''. Kjo u realizua kur në [[20 korrik]] [[1969]] me misionin [[Apollo 11]]. Astronauti [[Neil Armstrong]] ishte [[njeriu]] i parë që preku sipërfaqen e [[Hëna|Hënës]] së bashku me astronautin [[Buzz Aldrin]]. Astronauti i tretë i këtij misioni ishte [[Michael Collins]], i cili qëndrojqëndroi në [[orbita|orbitën]] e Hënës.
 
== Historia ==