Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Otonetës"

v
Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
{{Ottoman-Albanian Wars}}
 
'''Beteja e Otonetës''' ndodhi më 27 shtator 1446, në pjesën e sipërme [[Dibër|Dibrës]] në [[ShqiperiShqipëri]]. Komandanti osman, Mustafa Pasha, u dërgua në Shqipëri, por u kap shpejt dhe u mund nga [[Skënderbeu]]. Kjo ishte një nga fitoret e shumta të fituara nga Skënderbeu.