Dallime mes rishikimeve të "Hekurudha"

1 byte added ,  11 vjet më parë
v
Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
 
===Historiku===
Linjat e para hekurudhore në [[Shqipëria|ShqiperiShqipëri]] ishin linja minerare dhe ushtarake me skartament të ngushtë, të ndërtuara ndërmjet viteve 1917 dhe 1930, nga austro – hungarezet dhe italianet.
 
Ndërtimi i një sistemi hekurudhor me skartament standard, filloi në vitin 1947 dhe vazhdoi me shpejtësi për të arritur në përmasat e tij aktuale prej 677 km, në vitin 1987.