Dallime mes rishikimeve të "Kreu i shtetit"

v
Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri
v (Presidenti u zhvendos tek Kryetari i shtetit. Arsyja)
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
'''Presidenti''' është një titull që zakonisht e marrin kryetarët e shtetev apo të organizatave, shoqatave e ndërrmarrjeve të ndryshme.
 
Në [[Kushtetuta e ShqiperisëShqipërisë|Kushtetutën e Shqipërisë]] titulli Presiden është përcaktuar nën nenin 86 ku thuhet se : Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit.