Ndryshimi mes inspektimeve të "Frederiku i Madh"

v
Robot: Faqe e palidhur
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: be:Фрыдрых II Вялікі)
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Frederiku II''' ishte trashigimtari i mbretit [[Frederiku I|Frederikut I]]. Frederiku i Madh siç u quajt më vonë e drejtoi vendin për 46 vite ([[1740]] - [[1786]]) duke bëë shumë reforma që sollën modernizmin e shtetit prusian. Ai krijoi një administratë të rregullt dhe i kushtoi vëmendje zhvillimit të ekonomisë, arit e kulturës.