Dallime mes rishikimeve të "Mezoliti"

15 bytes added ,  10 vjet më parë
v
Zëvedësim i stampës {{pp}} me {{për përmirësim}}
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.3) (roboti shtoj: tt:Мезолит)
v (Zëvedësim i stampës {{pp}} me {{për përmirësim}})
{{për përmirësim}}
{{pp}}
{{joref}}
Midis moshës së gjuetarëve të drerëve dhe asaj bujqësore, midis paleolitit të epërm dhe neolitit, qëndron një periudhë tranzicioni. Ajo, në Evropë, përkon me fundin e akullnajës së Wurmit. Klima zbutet. Drerët emigrojnë drejt veriut, duke ia lënë vendin kaprojve dhe dhive të egra. Mezoliti shtrihet kohërisht nga mijëvjeçari i dhjetë gjer në të pestin në Mesopotami dhe Egjipt, në të katërtin në Evropën mesdhetare, dhe në të dytin në Evropën veriore.