Ndryshimi mes inspektimeve të "Karli i Dytë"

v
Robot: Faqe e palidhur
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: el:Κάρολος Β΄ της Νάπολης)
v (Robot: Faqe e palidhur)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[Skeda:Charles 2 of Naples.jpg|thumb|right|Karli i Dytë]]
Në vitin [[1277]], '''Karli i Dyte''' niset drejt Palestinës, pasi nga Mëria e Antiokese, ai bleu titullin mbret i [[Jerusalemi]]t. Arriti te çliroje Shën Joanin e Akrës dhe behet një nga figurat e fuqishme që ndërmjetësoi midis myslimaneve dhe tempullareve e kryqtarëve kristiane. Por mendja e tij është gjithnjë, zbarkimi drejt Adriatikut dhe marshimi mbi Konstantinopojen. Sipas kronikave të kohës, me [[1279]] ai dërgoi në [[Shqipëri]] besnikun e tij Hugo de Sully, ne krye të një ushtrie te madhe, qe me ndihmen e trupave shqiptare te clironin serish Beratin e pushtuar. Në [[Napoli]] e Siqeli përgatitjet për luftën e ardhshme vazhdonin, por në vitin [[1282]], një ngjarje do t'i prishte planet e Anzhuinit : Revolta e Pashkës në [[Palermo]], ku ushtaret e tij u masakruan dhe u zbuan nga sicilianet. Mbretit anzhuin i mbetej vetëm Napoli dhe Shqipëria.