Dallime mes rishikimeve të "Delfini"

2 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim i eshte me është
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: ne:डल्फिन)
v (Zëvendësim i eshte me është)
 
== Riprodhimi dhe seksualitet ==
Periudha e shtatzënisë varion nga një specie ne specie. Për delfinët e vegjël Tocuxi periudha e shtatzënisë është 11 mujore, për llojin Orca eshteështë 17 muaj. Delfinët zakonisht bëhen aktive seksualisht qe ne moshe te re, madje edhe përpara se te piqen. Por edhe kjo varion nga lloji ne lloj. Delfinët njihen jo vetëm për tu riprodhuar por ata nga njehere shfaqin edhe sjellje homoseksualiteti. Specie te ndryshme mund te përfshihen ne sjellje seksuale ne kopjim me specie te tjera. Sjellja seksuale mund te jete edhe violente ose dhunuese. Meshkujt priren me shume qe nëpërmjet kësaj sjellje te shfaqin agresivitet.
 
== Strategjia e Delfinit ==