Ndryshimi mes inspektimeve të "Din Martin"

2 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim i eshte me është
v (r2.7.2) (roboti shtoj: war:Dean Martin)
v (Zëvendësim i eshte me është)
Në vitin 1959 ai e krijon rolin e tij më të fuqishëm në filmin ”Rio Bravo” (1959) në të cilin interpreton një zëvendës sherifi pijanec të cilin e nëpërkëmbin banditët e ndryshëm. Në jetën e tij hyn Sherifi tjetër (Xhon Uejn) i cili i ndihmon Martinit për ta braktisur alkoolin dhe të ndërmerrte aksione heroike në pastrimin e qytezës nga keqbërësit. ”Rio Bravo” ka mbetur ndër filmat më të shquar në historinë e artit filmor amerikan dhe roli i Dan Martinit ndër më të bukurit të realizuar ndonjëherë. Regjinë e filmit e realizoi regjisori Hauard Houks, kurse në film aktruan edhe këngëtari i njohur Riki Nelzon dhe aktorja e famshme Enxhi Dikinson. Din luan sërish me Xhon Uejnin në filmin ”Të bijt e Keti Edlerit” në vitin 1965. Si këngëtar Martin e kopjoi deri diku edhe stilin e Bing Krozbit, por si aktor e kishte stilin e vetë origjinal të cilin e kishin shumë aktorë të njohur.
 
Me Frenk Sinatrën, Sejmi Dejvisin dhe Piter Laufordin e kishin formuar katërshin e njohur të cilët realizuan së bashkë filmat ”Oceans eleven" dhe ”Tre rrjeshterët”rrjështërët”. Me vite të tëra bashkë me Sinatrën ishin këngëtarët më të popullarizuar në Las Vegas ku kishin edhe shumë hotele ku luhej kumar në mbikëqyrje.
 
[[Kategoria:aktorë italianë]]