Ndryshimi mes inspektimeve të "Ennio Morricone"

v
Zëvendësim i eshte me është
v (r2.7.1) (roboti shtoj: et:Ennio Morricone)
v (Zëvendësim i eshte me është)
[[Skeda:Ennio Morricone.jpg|thumb|200px|'''''Ennio Morricone''''']]
'''Enio Morikone''' (orig. '''''Ennio Morricone'''''), lindi më [[10 nëntor]] [[1928]] në [[Roma|Romë]]) është [[kompozitor]] italian, i njohur veçanërisht për muzikën e tij të filmit. Ai klasifikohet si nje prej kompozitoreve me te zote te periudhes se tij. Ai ka kompozuar muzikën e më shume se 500 filmave dhe serive televizive. Edhe pse vetëm 30 nga këta filma janë të tipit ''western'', janë ata që e bëjnë atë të njohur. Stili i imët i kompozimit pasqyrohet në muzikën e filmave ''[[spaghetti-western]]'' që i kompozoi për regjisorin [[Serxhio Leone]], ''[[Një Grusht Dollarësh]]'' (orig. ''A Fistful of Dollars''), ''[[I miri, i Keqi dhe i Shëmtuari]]'' (orig. ''The Good, the Bad and the Ugly'') dhe ''[[Na ishte Njëherë në Perëndim]]'' (orig. ''Once Upon a Time in the West''). Në kohët e fundit arriti sukses me filmat ''Të Paprekshmit'' (orig. ''The Untouchables''), ''Kinema Parajsë'' (orig. ''Cinema Paradiso'') dhe ''[[Malena]]'' (orig. ''Malèna''). Morikone ka fituar dy cmime Grammy Awards, dy Golden Globe, pese Anthony Asquith Awards for Film Music nga BAFTA ne 1979-1992, si dhe The Polar Prize ne 2010. Ai eshteështë nominuar per pese Academy Awards per muziken me te mire te filmit.
 
{{muzi-cung}}