Dallime mes rishikimeve të "Gaboni"

10 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Zëvendësim i eshte me është
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: ts:Gaboni; Ndryshime kozmetike)
v (Zëvendësim i eshte me është)
: '''''Artikulli kryesor [[Sistemi shtetëror në Gabon|Sistemi shtetëror]]'''''
 
Sipas kushtetutes se vendit nga 28 marsi 1991 Gaboni eshteështë nje republik presidiale me nje sistem shumepartiak. Presidenti eshteështë krehu i shtetit dhe komandanti suprem i forcave te armatosura te vendit.Ai/Ajo votohet nga populli per 7 vite dhe pas nje ndryshimi te kushtetutes ne vitin 2003 rizgjedhja e tij/saj nuk eshteështë e kufizuar. Organi ekzekutiv eshteështë qeveria nën kryesimin e kryeministrit, i cili emrohet nga presidenti. Presidenti e ushtron sebashku me kryeministrin dhe kabinetin qeveritar, te cilet i pergjigjen presidentit, pushtetin ekzekutiv. Pushteti legjislativ qendron tek parlamenti, i cili perbehet nga dy dhoma legjislative; Senati me 91 antar, i cili votohet nga keshillet regjionale dhe komunale per 6 vite. Kuvendi Nacional ka 120 deputet dhe votohet me nje mandat 5 vjeqar.
 
Sistemi juridik perbehet nga ndikimi i se drejtes françeze, nga koha koloniale dhe se drejtes tradicionale te fiseve.
 
=== Drejtat Njerzore ===
Burgjet e vendit jane te stermbushura dhe kushtet jane te mjerushme. Furnizimi me ushqim, me artikuj higjenik dhe ventilimi neper qelizat e burgut eshteështë i mangët. Sigurimi shendecor nuk eksiston fare.
Ne Gabon shume femi punojne, te cilet u trafikuan nga Togo, Benini dhe Nigeria.
Homoseksualiteti denohet penalisht, neqofte se shfaqet publikisht.