Ndryshimi mes inspektimeve të "Lojërat Olimpike Verore 2012"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2) (roboti ndryshoj: arz:اوليمبياد صيف 2012)
[[Skeda:London Olympics 2012 logo.png|right|thumb|200px|Logo e "Lojrave olimpike verore 2012"]]
 
'''[[Lojrat Olimpike]] Verore 2012''', zyrtarisht '''Games of the XXX Olympiad''',<ref>The IOC numbers the Olympiads by [[Roman numerals]].</ref> gjithashtu njihen edhe si '''Londër 2012''', fillojfilluan në [[Londër]], Mbretëria e Bashkuar, më 27 korrik dhe do të vazhdojë deri 12 gusht 2012. Ngjarja e parë, faza e grupeve në [[Football at the 2012 Summer Olympics – Women's tournament|futbollin e femrave]], filloj dy ditë më parë, 25 korrik <ref>{{cite web |url= http://www.olympic.org/uk/games/london/index_uk.asp |title=International Olympic Committee – London 2012 |publisher=IOC |accessdate=3 August 2008 |archiveurl=http://web.archive.org/web/20080801100305/http://www.olympic.org/uk/games/london/index_uk.asp |archivedate=1 August 2008 <!--DASHBot--> |deadurl=no}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.bbc.co.uk/sport/olympics/2012/schedule-results/list/football/20120725 |title=BBC Sport – London 2012|publisher=BBC |accessdate=}}</ref>. Rreth 10,500 atletë nga 204 vende të [[National Olympic Committee|Komitetit Kombëtar Olimpik]] (NOC) pritet të marrin pjesë <ref name=athletecount>{{Cite news |title=Olympics – Countries |quote=From the 27th of July 2012 – 204 countries will send more than 10,000 athletes to compete in 300 events |url=http://www.bbc.co.uk/sport/olympics/2012/countries |work=BBC Sport |accessdate=19 July 2012}}</ref>.
 
== Burimi ==
Anonymous user