Dallime mes rishikimeve të "Bejlerbeu"

2 bytes added ,  9 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: Faqe e palidhur)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
Bejlerbe (nga Beylerbeyi, otomane turke për të "Beu i Beys", do të thotë "komandant i komandantëve", ose "Zot i Lordëve"; fillimisht Beglerbeg (i) në të vjetër turk, është osman dhe titullin Safavid përdorur për gradën më të lartë në hierarkinë e administratorëve provinciale (të gjithë oficerëve të ushtrisë, në nivele të larta në përgjithësi Pashallarëve të), në terma perëndimore një guvernatori i përgjithshëm, me autoritet mbi Transmetimeve (vetëquajtur shpesh Wali) i disa vilajete, në përgjithësi (dhe jo nëse bërë ende) një Pasha (rreth i Përgjithshëm) , të dytë vetëm për vezir Madhe.
Grada u përdorur (me variante të ndryshme spelling) fillimisht për pjesë shumë të madh të perandorisë - të gjitha të Anadollit dhe Rumelia - por në shekujt e më vonë titullin vlerësohen duke u zgjeruar atë për qeveritarët e shumë më të vogël të ndryshme eyalets otoman.
{{Ottoman-stub}}
 
[[CategoryKategoria:Military ranks]]
[[Kategoria:Tituj]]
[[Kategoria:Perandoria Osmane]]
[[CategoryKategoria:Words of Turkish origin]]
[[CategoryKategoria:Safavids]]
[[CategoryKategoria:History of Iran]]
 
{{Ottoman-stub}}
 
[[az:Bəylərbəyi]]