Dallime mes rishikimeve të "Beqir Vokshi"

No change in size ,  10 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Beqir Vokshi]], lindi në vitin [[1890]] në [[Gjakovë]] dhe u vra më [[22 janar]] të vitit [[1923]] nga Juniku për në Krumë, ishte Udhëheqës i Komunitetit të Gjakovës dhe Komandant i Ushtrisë së Zonës Neutrale të Junikut.
 
== Jeta ==
 
Ajë ishte Udheheqes i [[Komuniteti i Gjakovës|Komunitetit të Gjakovës]] dhe Komandant i Ushtisë te [[Zona Neutrale e Junikut|Zonës Neutrale të JunikutJunikutt]]ë krijuar nga Fuqitë e Mëdha në vitin 1921. Beqir Vokshi u vra pas shpinde pabesisht nga [[Hasan Prishtina]], Azem dhe Shote Galica të cilët i ndihmuan Kosata Peqan-it të hyne në Pejë më Flamurin e Azem Galices. Kosta Peqani ishte ai i cili masakroi popullaten e Pejës. Hasan Prishtina ishtë iniciatori kryesor i Kryegritjes Bolshevike, për të rrëzuar qeverinë shtetformuese të Ahmet Zogut. [[Ahmet Zogu]] e kishtë thirrur Beqir Vokshin për te ndaluar vëllavrasjen, e cila kishte filluar nga sulmi i [[Rrethi i Tropojës|Tropojes]] dhe rrethimi i Krumës nga Hasan Prishtina.
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[categoryKategoria:lindjeLindje 1890]]
[[categoryKategoria:vdekjeVdekje 1923]]