Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Legnicës"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: he:קרב ליגניץ)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[ImageSkeda:Bitwa pod Legnicą.jpg|300px|thumb|right|Tablloja ''Beteja e Legnicës'']]
 
'''Beteja e Legnicës''' (pol.: ''Bitwa pod Legnicą'' / gjer.: ''Schlacht von Liegnitz'' / ang.:''Battle of Legnica'') thirret beteja që ndodhi afër qytetit ''Legnica'' në ''Silesi'' më 9 prill 1241.
Në këtë betejë të luftës së armatosur u ballafaquan ushtria e perandorisë mongole me ushtrinë evropiane të kombinuar nga trupat polake dhe gjermane të komanduara nga duka polak ''Henri II Pios i Silesisë'' i ndihmuar nga feudalët vendas dhe kalorësit e ''Urdhrave ushtarake krishtere'' të dërguara nga Papa. Evropianët në këtë betejë tentonin të ndalonin marshimin e trupave mongole në pjesën veriore të Evropës. Përkundër fitores së mongolëve në këtë betejë shtrirja e tyre në veri të Evropës nuk ndodhi.
 
== Para betejes ==
Pas rënies së Kievit më 1240 në duar të mongolëve, I pari i tyre ''Kani Batu'' me një armatë të madhe të përbërë nga numër i vogël i mongolëve, vazhdojë marshimin pushtues në lindjen e afërt dhe në drejtim të Polonisë. Gjatë marshimin të ''Kanit Batu'', trupat e tij përdhosën ''Sadomirin'' dhe ''Krakaun'' dhe në vitin 1240/41 e ai ndau ushtrinë. Një degë e ushtrisë, nën princin ''Paidar'' dhe ''Orda'' marshoi në veriperëndim të Evropës, ndërsa ''Batu'' me degën kryesore marshoi në jug.
== Rrjedha e luftimeve ==
Në lëndinat juglindore të qytetit të quajtur ''Legnicë'', Henri II-të pozicionoi trupat e tij përballë [[Aurës së artë]] mongole të cilët depërtonin nga ''Krakau'' dhe ''Bresau'' në drejtim të veriperëndimit për të siguruar marshimin e ''Kanit Batu'' në Hungari (Beteja e Muhit). Trupat e Henrit II-të përbëheshin nga kalorësit polak dhe gjerman si dhe kalorësit ''templarët'' e ndoshta edhe nga misionarët ''Johanitas''. Përpos tyre, Henri II-të priste edhe përforcime nga Mbreti ''Wenzel'' I-rë i ''Bohemisë'', i cili donte të merrte pjesë në betejë. Mirëpo në ditën e betejës ai ishte larg vendngjarjes dhe vetëm një para-trup ''bohemase'' arriti në betejë.
Trupat nën komandën e ‘’Henrit II-të’’, u asgjësuan plotësisht së bashku me ta edhe ai. Koka e tij u vu mbi një shtizë si trofe, dhe mongolët parakalonin me të para portës së qytetit ''Legnicë''. Mirëpo edhe për kundër fitores, mongolët nuk vazhduan depërtimin në veri.
 
[[CategoryKategoria:Urdhri Teutonik]]
 
[[ca:Batalla de Legnica]]