Dallime mes rishikimeve të "Domen publik"

38 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: is:Almenningur (hugverk); Ndryshime kozmetike
v (roboti shtoj: diq:Malê şari)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: is:Almenningur (hugverk); Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:PD-icon.svg|thumb|170px|Simboli për{{PAGENAME}}]]
 
Me kete terme kuptojm [[Wikipedia:Të drejta autori|të drejtat e pronsise]] të cilat kan dalur jashtë mbrojtjes së drejtave të autorit. Mirëpo çdo shtete i ka ligjet e veta ne lidhje me drejtat e autorit dhe '''domain public''' (fusha e pergjithshme) që i takon secilit te perdori kete apo ate imazh apo vepër por s'do të thotë qe ta shfrytezoje ate pa e cituar emrin e tijë.
Kemi rastin e romancieres se njohur '''Margaret Miçel''' përe titullin e njohur "''U zhduk me eren''" ku pas 75 vite e mori një autore tjeter vazhdimin e vepres, sepse kjo tani i perket '''Domenit public'''; apo secilit, siç e thash me kushte qe te citohet emri i autorit se perndryshe i shkel te drejtat e "pronsisë intelektuale" dhe mund te padisin trashegimtaret e tije ose avokatet e tije apo edicioni i cili shpeshehere i mbron te drejtat e autorit.
Fotografit te cilat i nxjerrim shpeshëhere nga interneti, i takojn dikujt, andaj duhet te citohet revista apo Fotoreporteri i cili e ka realizuar foton, por edhe me kete nuk mjafton nese autori ështe ende gjallë, andaj duhet kerkur leje nga autori për përdorimin e saj.
== Shqfaqjet publike në teritoret shqiptare ==
Sipas ligjit shqiptarë (Republikës së Shqipërisë) kopje e filmit është një objekt material, në të cilin prodhimi ka marrë një formë të fiksuar me njërën prej teknikave të njohura dhe që [[producenti]] e ka materializuar për herë të parë<ref>[http://www.nationalfilmcenter.gov.al/juridik.asp.QKK-Ligji për kinematografi, neni 2], në internet prill 2007</ref>.
 
== Shiko dhe këtë ==
* [[Wikipedia:Liçenca GNU për Dokumentim të Lirë (1.1)|Liçenca GNU për Dokumentim të Lirë (1.1)]]
* [[GNU]]
 
== Burim i të dhënave ==
<references />
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.public-domain.org Union for the Public Domain]
*[[Commons:Commons:Donate to the public domain|Donate files to the public domain]]
{{interneti}}
 
[[CategoryKategoria:Wikipedia]]
 
[[af:Publieke domein]]
[[id:Domain publik]]
[[ig:Public domain]]
[[is:Almenningur (hugverk)]]
[[it:Pubblico dominio]]
[[ja:パブリックドメイン]]