Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

5.475 bytes added ,  7 vjet më parë
*Nata e papagajve ({{L|1990}}),
*Lirikë me shi ({{L|1994}}),
*Zogj dhe gurë ({{L|1997}}).
Azem Shkreli
Vepra - “Bulzat”
 
Autori ne vepren “Bulzat” e cila eshte nje liber me poezi, ne kete veper pjesen me te madhe te poezive ai ia dedikon vendilindjes dhe dashurise.
Kjo veper eshte e perbere nga gjashte cikle:
“Poema e pakthyeme”, “Kallximi ne tri kange”, “Akuarele”, “Elegji”, “Intimet” dhe “Hoje”.
 
I. Poema e pakthyeme
“Poema e pakthyeme” eshte nje poeme ku autori e paraqet veten e tij dhe kohen e cila teshme ka kaluar. Sikur stinet qe nderrohen edhe koha ka ikur e ai tashme eshte plakur. Ai ka nostalgji dhe mall per kohen e kaluar. Te poezia “Hajla”, ku si nentitull i poezise eshte dedikimi Ne kujtim te feminis sime, nga ketu lexuesi mund ta kuptoj se autori ka nje nostalgji per kohen e shkuar dhe per vendlindjen. Ai ne fillim e pershkruan femijerin e tij, se si neper ato brigje qe tani i shiqon dikur i kishte shkelur edhe pa te mbathura. Kujtimet, jane ato qe mbesin; stina e pranveres, gjelbrimi, djelli qe leshon rrezet, tingujt e fyellit, jane te gjitha keto elemente qe tani i kujton, ai me nuk mund te shijoj gezimin e dikurshem qe i sillnin keto gjera, ai i jetojn, por pershkak te moshes tani vetem mund qe ti shiqoj dhe te kaluaren me te gjitha keto gjera vetem ta kujtoj.
Te poezia “Kostaret” jane paraqitur malsoret te cilet tashme gjenden ne livadhet e tyre per te kositur, pershkruhat harmonia e cila mbreteron gjate kositjes, ku bujqit ia marrin kanges gjate kohes kur kosisin, malsojra sjell buken (piten) per ata qe tashme ndodheshin ne livadh.
Nder poezit e tjeta te kesaj vepre jane edhe “Bija e fshatit” dhe “Lakmija” ku bukurish natyrore i shtohet edhe bukuria femrore. Ne poezin “Bija e fshatit” praraqitet nje vajze me vyrtytet e femres ideal ku ajo ne shtepi eshte nje amvise, ndersa ne fush poa shut nje puntore e madhe, per te thone “Lum ai qe kjo i bjen hise!...”.
Vjersha “Lakmija” ketu paraqitet nusja e re ne fush e cila kishte edhe nje djale, por qe te gjithe ata qe e shihnin mbetnin te hamendur nga fiziku i saj.
“Korrtorja” ne kete poezi eshte paraqitur nje grua e cila perveq se duhet te jete nje nene, ajo ka edhe nje detyr me teper, duhet qe te bej vjelat vjetore. Ajo qe me mengjes niset e zbret posht nga mali per ne are me femijen e saj te vogel. Ajo eshte e gezuar kur shef se nuk ka re ne qjell dhe se do te mund qe te korr “Buke e jete kjo vere, pra, mjafte ka fale e s’ka me pasun skame!”.
“Rrefimi i gjyshes” eshte nje poezi e cila te mallengjen, te mbush emocion dhe te bene per vete qe ne momentin e pare qe e lexon: Dashuria dhe Kanuni.
Tema te cilat jane prekur edhe nga autore te tjere, por qe tani nepermjet rrefiit te nipit ajo kujtohet dhe tregohet si diqka qe ka jetuar brez pas brezi. Eshte nje tregim qe flet se si gjyshja i shpalos nipit kujtimet nga e kaluara, ku pershka te dashurise djali ishte vrare (sipas rregullave kanunore dashuria ishte e ndaluar, para marteses) ndersa vajzen fati e kishte larguar diku tjeter.
 
II. Kallximi ne tri kange
“Shputat e hueja”, “Mohomi”, “Tuba e tretun” dhe “Nusja”.
Ne kete cikel te poezive eshte paraqitur nje vash e re e cila tashme ishte nje nje mosh te re, por babai e kur shef nje dite se vajza e tij eshte rritur I thote se tashme eshte koha per martes. Me tej do te pataqitet martesa e saj dhe lumturia me djalin qe ka zgjedhur.
 
III. AKUARELE
“Mbramje” ketu pershkruhet mbremja e cila i merr kujtimet e dites. “Hana” ketu pershkruhet se si humbet neper re. “Dhe loti” ketu kemi te paraqitur lotet te cilet sikur jane ne pritje gjithmone.
 
IV. ELEGJI
“Nji jete” ketu kemi te paraqiut lindjen e djalit ku edhe pushka kerset. Kur lind djali kerset pushka per here te pare, por kur te rritet ai duhet te shkoj ne lufte dhe shkrepja e pushkes per te dyten here eshte vrasja e tij.
Po ashtu ne poezit “Murana”, ”Ne ndamje”, “Renkimi i vorreve”, “Melodija e nji kasollje”, “Vajzes mbi vorr”, shprehin pikelliin per njeriut te dashur. Kur jemi tek kjo tem poezia “Nanes” eshte nje poezi prekese, ku autori pershkruan hubjen e nenes dhe iden me te cilen ishte rritur si femije qe ajo nje dite do te kthehej. Deshira qe nje dite do te ulej ne preherin e saj do te mbetet vetem nje enderr e pajetuar!
 
V. Intimet
Ne kete cikel te poezive bejne pjese poezit: “O, kenge”, “Lirike intime”, “Lotet e maleve” dhe “Kercenimi”.
Te poezia “Lirike intime” pershkruhet gezimi ne nje kasoll, ku aty lind nje djale, dhe gezimi eshte i madh. Paraqitet lumturia e nenes. Eshte nje gezi i madh qe tani perterihet eri i gjyshit.
 
VI. HOJE
Ne kete cikel bejne pjese poezite: “Perralla e mshefun”, “Kepute nji lule”, “Qortim”, “Kur te shkosh…”, “Vargje malli”, “Peshperitje”, “Dashni”, “Portret”, “Deshire”, “Ngashnjim”, “Hoje”, dhe “Dallga”.
Ne kete cikel te poezive autori ka paraqitur dashurine, per cilen ai tashme eshte lidhur. Vasha te cilen ai e dashuron nuk gjendet afer tij, kujtimet, portreti, endrrat, te gjitha keto jane ne mendjen dhe zemren e tij.
Kete brenge per te cilen ai shkruan mund ta verejme net e gjitha poezit e ketij cikli, por tek poezia “Dallga” qe eshte e fundit, shofim se dashuria per te cilen ai kengon mbetet nje pikepyetje:
A thue, oj vashe, nder fusha t’blerta t’moshes
Qe n’dej na e ndezi gjakun
A e din me m’thane ti mue: ku do ta kene
Deshirat tona cakun?! pergatitur nga Bernard Lazraj
 
=== Prozë ===
Anonymous user