Dallime mes rishikimeve të "Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Deklarata e Pavarsisë.jpg|thumb|right|Deklara Pavarsisë formuluar nga Ismail Qemali e shkruar nga Gurakuqi. Kjo paraqitje e dokumentit është montim i Lef Nosit me rastin e ekspozitës së 1937, firmat nga M. Kruja e poshtë tek dokumenti origjinal ishin në pjesën e mbrapme]]
Më 28 nëntor 1912, në mbledhjen e parë të Kuvendit Kombëtar të Vlorës, u nënshkrua '''Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë''', pjesa shqip hartuar nga [[Luigj Gurakuqi]], dhe pjesa turqisht nga Ismail Qemali<ref>Letërkëmbimi [[Mustafa Kruja|Kruja]]-[[Paulin Margjokaj|Margjokaj]], "Camaj-Pipa", Shkodër 2006.</ref>. Deklarata është dokument i shkurtër dhe i shkruar me dorë, i nënshkruar nga delegatët e Kuvendit, me këtë përmbajtje:
 
7.597

edits