Ndryshimi mes inspektimeve të "Braina e Vogël"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Zëvendësim i eshte me është)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Infobox SER fshat| height="200"
| foto harta=[[FiguraSkeda:noimage.png|140px]]
| emri= Braina e Vogël
| komuna=Medvegjë
}}
 
== Gjeografia ==
Braina e Vogel është vendbanim ne Komunen e Medvegjes.<br />
Braina e Vogel ne veri kufizohet me Brainen e Madhe,ne lindje kufizohet me Tullarin dhe me Medevcin,ne jug me Gubavcin dhe ne perendim me Komunen e Besianes.
 
== Demografia ==
Nga 109 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 13.
Dikur i banuar vetëm nga shqiptarët, ndërsa tash me shumicë serbe dhe malazezë kolonizator.
Ne regjistrim doli vetem 1 banor i perkatesise shqiptare ne vitin 2002.
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/YI/2/Mala_Braina.html]
*[http://atlas.mapquest.com/maps/map.adp?latlongtype=decimal&latitude=42.771666&longitude=21.417166&zoom=8]
 
{{gjeo-cung}}
 
[[categoryKategoria: fshatraFshatra në Serbi]]
 
[[en:Mala Braina]]