Dallime mes rishikimeve të "Celcius"

3 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.6.5) (roboti shtoj: fy:Celsius)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Celsius''' është një shkallë dhe njësi matëse për temperaturën. Ajo është emëruar sipas astronomit suedez [[Anders Celsius]] ([[1701]]-[[1744]]), i cili ka zhvilluar një shkallë të ngjashme temperaturë dy vjet para vdekjes së tij. '''Gradë Celsius (°C)''', mund t'i referohet një temperature specifike në Celsius, si dhe një njësie që tregon një interval temperature, një dallim në mes të dy temperatura. Njësia ishte e njohur deri më [[1948]] si celsius nga "centum" përkthyer nga latinishtja si 100 dhe "gradus" e përkthyer si "hapa".
 
[[Kategoria:Fizikë]]