Ndryshimi mes inspektimeve të "Cruzeiro Esporte Clube"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti ndryshoj: fa:باشگاه ورزشی کروزیرو)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
| current = Cruzeiro Esporte Clube season 2010 |
| fullname = Cruzeiro Esporte Clube|
| nickname = ''A Raposa'' (The Fox) <br /> ''Azuis Celestes'' (Celestial Blues) <br /> ''La Bestia Negra'' (The Dark Beast) |
| founded = 1921 as ''Palestra Itália'' |
| ground = [[Mineirão]]<br />[[Pampulha]]<br />[[Belo Horizonte]] |
| capacity = 75,000 |
| chrtitle = President |
| socks3=0000FF
|}}
'''Cruzeiro Belo Horizonte''' (zyrtarisht : ''Cruzeiro Esporte Clube'') është një klub futbolli nga Belo Horizonte, kryeqytetin e shtetit Minas Gerais të Brazilit dhe është bërë i njohur mirë për ekipin e futbollit. Fituesit Cruzeiro përfshijnë dy Copa Libertadores, një kampionëve Brazilian kombëtar të futbollit të vitit [[2003]] dhe fitues të shumta filxhan. Cruzeiro klasë është një nga vetëm tre klube në Brazil kanë qenë gjithmonë të parë në shkallë kombëtare.
 
Përveç klubit të futbollit ka departamentet për atletikë dhe boce. Në ditë më parë, sportet e tjera kanë qenë mbështetur, klubi më parë drejtonte një ekip profesional volejbollit.
 
== Historia ==
Klubi filloi më [[2 Janar]] [[1921]] nën emrin Società Sportiva Italia palestra si një klub sportiv për emigrantët italiane, bazuar në Belo Horizonte. Palestra fjalë (παλαίστρα greke palaistra, mundje e shkollës) e përshkruan në gjuhën italiane një gjimnaz. Ngjyrat e parë klubit ishin ngjyrat e flamurit italian : jeshile, e kuqe dhe të bardhë. Ekipi luajti në përputhje me rrethanat në këmisha jeshile, pantallona të shkurtra çorape të bardha dhe të kuqe. Nga 1925 e anëtarësimit nuk u hap për-burra italiane, dhe klubi u quajt në BMEMP Italia Sportiva palestra.
 
Për shkak të Brazilit e hyrjes në luftë në janar 1942 përdorimin e koncepteve të vendeve armiqësore ishte e ndaluar, dhe klubi duhet të ndryshojë emrin e tij. Nga 30 Emërohet në janar, klubi ishte fillimisht palestra Mineiro. Javës së parë të tetorit, klubi ndryshoi emrin e saj si një afat të shkurtër Ypiranga para anëtarëve në fund ranë dakord për të Cruzeiro Esporte Clube ("Sport klubit Cruzeiro"). Cruzeiro referohet Kryqin e Jugut ("Cruzeiro do Sul"), të përmbajë një plejadë në flamurin brazilian, dhe është një simbol i vendit. Blue dhe Bardhë u bë ngjyra e ri klubit.
 
Më 1926 Cruzeiro fitoi kampionatin e Shtetit Minas Gerais, titulli i parë i madh. Për tani, u pasua nga 34 më shumë suksese në këtë garë. Por kreu lokal këtu është konkurrenti kryesor i Cruzeiro, Atletiko Mineiro, i cili ka rreth një gjysmë duzinë më shumë fitore në Campeonato Mineiro është<ref>Rsssfbrasil.com : Minas Gerais Estate - Lista e Champions</ref>.
 
Suksesi i parë kombëtar ishte fitorja në finale të Taça Brasil, 1959-1968 shkarkuar versionin e parë të një konkurrencë Brazilian Cup. Cruzeiro mundi në finale, ndërsa Santos në Pelé yll bote me 6:2 dhe 3:2. Tostão dhe Piazza duhet të jetë në vitin 1970 me kampionëve të futbollit kombëtar Brazil, dhe Dirceu Lopes dhe një kohë të gjatë portierin Raul Plassmann ishin ndër yjet e këtij ekipi, coached nga Airton Moreira.
 
Me katër suksese në pesë finale në Kupën e Brazilit, Copa do Brasil është 1993-2003 me Cruzeiro Grêmio FB Porto Alegrense rekord duke fituar në këtë konkurs që nga futja e tij në formën e tij aktuale 1989 2.003 Cruzeiro ndërsa fitues i dyfishtë i kampionatit dhe kupa. Kjo ishte pas futjen e Seria A dhe kampionatit brazilian i parë që u mbajt pas shembull i një kampionat evropian.
 
Nxjerrë në pah historinë e klubit, por dy fitoret 1976 - sipas një lojë të vendosur kundër River Plate Argjentinë në të cilën Roberto Perfumo, i cili luajti 1971-1974 në Cruzeiro, ishte në ekip - dhe 1997 - kundër Peñarol nga Uruguai - në Libertadores Copa, jug ekuivalent Amerikane e ligës së kampioneve evropiane. Në vitin 1976, ndërsa Palhinha me 13 qëllimet golashenuesi i konkursit ishte një arritje e kaloi vetëm një herë që nga atëherë<ref>Rsssf.com : Copa Libertadores - Topscorers</ref>.
 
Gjatë Kupës së Botës ndeshjet e ardhshme çdo Cruzeiro humbur kundër konkurrencës gjermane. Në nëntor 1976 Cruzeiro mundi në stadiumin olimpik akullt Mynih me 0-2 kundër Bayern Munich në dhjetor dhe doli në shtëpi para se 117.000 spektatorë, pavarësisht nga 90-minuta të drejtuar kundër portës të ruajtur nga Sepp Maier e Bavarisë nuk është 0:0. Ndeshjen finale kundër Borussia Dortmund në 1997 në Tokio, ka humbur me 0:2.
 
Suksese të tjera ndërkombëtare janë dy fitore në 1991 dhe 1992, të mbajtur 1988-1997 Sudamericana Supercopa, u lejuan të marrin pjesë në një konkurs në të cilin ish-fituesit Libertadores. Cruzeiro mundi në finale me River Plate dhe Racing Club çdo klube Argjentinës.
 
== Rinisë dhe transfere ==
Shoqata ka loja e saj në shtëpi në përmendur zakonisht vetëm Mineirão Mineirão, dhe me një kapacitet prej mbi 75.000 spektatorë në stadiumin më të madh të shtetit Minas Gerais.
 
Ajo është e vendosur në Pampulhas qarkut në jug të Belo Horizonte dhe përdoret edhe nga klubet dhe Amerika Mineiro Atletico Mineiro. Mineirão ishte shpesh një vend për ndeshjet ndërkombëtare të ekipit kombëtar brazilian.
 
Në 5 Shtator 1965 u hap stadiumit ka një pjesëmarrje rekord prej 130.000 ishte vendosur 1997 Që atëherë, ka kapacitet të reduktuar, megjithatë, për arsye sigurie.
:1980 10 1990 9 2000 3 2010
 
== Lojrave Famous ==
=== Shumica e lojrave ===
* 619 games: Zé Carlos