Ndryshimi mes inspektimeve të "Parajsa"

21 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (roboti shtoj: tr:Cennet)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Zbulesa 2,7]] e përdor fjalën në lidhje me [[Edeni]]n që e quan ''Parajsë''. ''Fitimtarit do t´i jap për të ngrënë nga pema e jetës, që është në parajsën e Perëndisë''.
 
* '''Edeni''' - vendi i parë i banuar nga njerëzit. I shtrirë në Lindje. ([[Ngjarjet 2:8]]). Njerëzit që banonin në Eden ishin të pavdekshëm dhe të përkryer. Në këtë shikim Parajsa është e ngjashme me Amshimin e Artë. Të shtyrë në tundim nga gjarpëri, ata hëngrën nga fruti i '''[[Pema e dijes|pemës së dijes]]''', si përfundim ata u dënuan me vdekje dhe vuajtje. Zoti e mbylli parajsën për njerëzit, duke vënë një [[engjëlli|engjëlli]] kerubim me një shpatë të flaktë në hyrjen e saj (Ngjarjet 3:24).
 
* '''Jeruzalemi i Ri''' - banesa e të drejteve të ribashkuar me Perëndinë pas Fundit të Botës. [[Gjoni]] e përshkruan atë në pamjen e një katërkëndëshi të madh (''<<gjatësia e gjerësia dhe lartësia e tij janë të njëjta>>'' Zbulesa 21:16), që ngrihej në qiell. Gjerësia e brinjës së katërkëndëshit është 300km (12000 stade). Trashësia e mbulesës 72 metra (144 kubite). Katërkëndëshi do të ketë 12 porta, nga 3 porta nga çdo anë. Brenda katërkëndëshit do të ketë rrugë, dhe nga froni rjedh '''[[Uji i gjallë|uji i gjallë]]''', që ushqen '''[[Pema e jetës|pemën e jetës]]'''.
 
== Përfytyrimi i parajsës nga [[Dante Aligieri|Dantja]] ==
 
Sipas argumenteve Islame parajsa është një vend i ndarë ku njerëzit do të ndahen sipas përkushtimit dhe devotshmërisë në nivele të ndryshme të parajsës.
== Parajsa në judaizëm ==
==Parajsa sipas Dëshmitarëve të Jehovës==
== Parajsa sipas mormonëve ==
== Shiko edhe ==
* [[Ferri]]
* {{en}} [http://www.etymonline.com/index.php?search=paradise&searchmode=none ''Etimologjia në linjë'']
* {{en}} [http://www.balashon.com/2007/12/pardes-and-paradise.html ''Balashon: Diktuesi i gjuhëd hebraike.'']
 
[[Kategoria:Feja]]
 
 
[[Kategoria:Feja]]