Ndryshimi mes inspektimeve të "Petro Nini Luarasi"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Infobox shkrimtar
| emri = Petro Nini Luarasi
| foto = [[FiguraSkeda:Petro.jpg|200px]]
| titulli = Pedagog, Publicist
| emri i lindjës = Petro Nini Luarasi
 
Ishte delegat në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] (1908). Për veprimtarinë patriotike, arsimore e shoqërore u përndoq nga xhonturqit dhe [[Patrikana e Stambollit]]. Vdiq i helmuar prej tyre në Ersekë, më [[17 gusht]] [[1911]].
[[FiguraSkeda:P.n.l.jpg|thumb|150px|Petro Nini Luarasi]]
Bashkëpunoi në organet "Bashkimi i kombit" ([[Manastiri (Qyteti)|Manastir]] [[1909]]-[[1910]]), ku qe dhe redaktor, në "Drita" (Sofje, [[1907]]-[[1908]]), në "Kombi" (Boston, [[1908]]), në "Liria" (Selanik, 1909-1910) ku botoi shkrime publicistike, pedagogjike dhe poezi. Në veprën politike "[Mallkimi i shkronjave shqipe dhe çpërfolja e shqiptarit"] (Manastir, 1911) mbrojti të drejtën e popullit shqiptar për kulturën e vet kombëtare. Propagandoi një nga idetë qendrore të Rilindjes:
::''bashkimin në luftë për lirinë e Shqipërisë pavarësisht nga besimi fetar''.
 
== Tituj të veprave ==
* '''Drita''' ''(Sofje, [[1907]] - [[1908]] - redaktor i gazetës)''
*'''Mallkimi i shkronjave shqipe dhe çpërfolja e shqiptarit''' ''(Manastir, [[1911]] - politike)''
 
== Mirënjohje ==
Presidenti i [[Shqipëri|Shqipërisë]], [[Bamir Topi]] më 13 janar 2012 i akordoi Petro Nini Luarasit (pas vdekjes) [[Urdhri "Nderi i Kombit"|Urdhrin “Nderi i Kombit”]] me motivacionin: “''Figurë e shquar e kombit, një nga veprimtarët e ndritur të Rilindjes Kombëtare, luftëtar i paepur për zgjimin, emancipimin dhe prosperimin e kombit shqiptar, për çlirimin nga zgjedha osmane dhe formimin e shtetit komb të shqiptarëve, luftëtarit të madh të krijimit të arsimit kombëtar si një nga shtyllat e çështjes kombëtare, vepër për të cilën dha edhe jetën.''” <ref>[http://www.president.al/shqip/info.asp?id=7136 Presidenti Topi dekoron Petro Nini Luarasin (pas vdekjes) me Urdhrin “Nderi i Kombit”], Web faqaja president.al, 13 janar 2012</ref>
 
== Referenca ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Mësues shqiptarë]]
[[Kategoria:lindjeLindje 1865]]
[[Kategoria:vdekjeVdekje 1911]]
 
[[sr:Petro Nini Luarasi]]
[[sh:Petro Nini Luarasi]]
[[en:Petro Nini Luarasi]]
[[sh:Petro Nini Luarasi]]
[[sr:Petro Nini Luarasi]]