Dallime mes rishikimeve të "Prefekti"

2 bytes removed ,  10 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Prefekti''' Komedi nga [[Besim Levonja]].
 
Artisti i Popullit [[Robert Ndrenika]] interpreton Qazim Mulletin. Një punë e Besim Levonjës, komedia “Prefekti” përqesh dhe tallet me prefektin e Tiranës gjatë kohës së pushtimit fashist, Qazim Mulletin dhe një vartës të tij që ishte drejtues i policisë së Tiranës po në atë kohë, Mon Kukaleshi. Kjo komedi bazohet në stereotipa dhe krijon vetëm të tilla.
 
Tiranasit e vjetër apo autoktonë paraqiten si injorantë, të korruptuar, fetarë (kjo në atë kohë kishte kuptim negativ duke qenë se shënjestronte reaksionarët dhe njerëz që gjithsesi ishin kundër rrymës së asaj kohe); fshatarët që banonin afër Tiranës si të trashë, fanatikë etj.
 
{{Teatro-cung}}
 
 
[[Kategoria:Shfaqje]]