Dallime mes rishikimeve të "Prodhimi"

35 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (roboti largoj: ru:Промышленность (strongly connected to sq:Industria))
v (Robot: ndryshime kozmetike)
 
 
== Historia dhe zhvillimi ==
 
* Në formën më të hershme, prodhimi zakonisht kryhej nga një [[artizan]] me aftësi, dhe me asistentë. Trajnimi ishte me praktikë. Në pjesën më të madhe të botës para-industriale, sistemi esnaf mbronte privilegjet dhe sekretet tregtare të artizanëve urbane.
 
=== Sistemet e prodhimit: Ndryshimi i metodave të prodhimit ===
* Zeje ose [[Esnafi|Sistemi i esnafit]]
* [[Sistemi Putting-out]]
* [[Sistemi anglez i prodhimit]]
* [[Sistemi amerikan i prodhimit]]
* [[Kolektivizimi sovietik]] në prodhim
* [[Prodhimi masiv]]
* [[Just In Time (business)|Prodhimi Just In Time]]
* [[Prodhimi Lean]]
* [[Prodhimi Flexible]]
* [[Prodhimi Mass]]
* [[Prodhimi Agile]]
* [[Prodhimi Rapid]]
* [[Prefabrication]]
* [[Packaging and labeling]]
* [[Ownership]]
* [[Fabrikimi (metali)|Fabrikimi]]
* [[Publikimi]]
 
== Ekonomia e prodhimit ==
 
== Prodhimtaria dhe investimet ==
 
== Proceset prodhuese ==
 
== Kategoria prodhuese ==
 
== Teori ==
 
== Shih edhe ==
 
== Burimi ==
# {{cite book
| last = Kalpakjian
| isbn = 0-1314-8965-8 }}{{en}}
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Wiktionary}}
{{commons category|Manufacturing}}
[[ar:تصنيع]]
[[az:İstehsalat]]
[[bat-smg:Gamėnėms]]
[[be:Вытворчасць]]
[[cs:Výroba]]
[[en:Manufacturing]]
[[fa:ساخت]]
[[fi:Tuotantotekniikka]]
[[fr:Industrie manufacturière]]
[[kohe:제조업ייצור]]
[[hi:विनिर्माण]]
[[it:Attività manifatturiera]]
[[heja:ייצור製造業]]
[[kk:Өндіріс]]
[[ltgko:Pīgatave제조업]]
[[lt:Gamyba]]
[[ltg:Pīgatave]]
[[my:ထုတ်လုပ်မှု]]
[[nl:Productieproces]]
[[ja:製造業]]
[[no:Industriteknikk]]
[[pl:Produkcja]]
[[si:නිෂ්පාදන ක්‍රියාවලියේ වර්ගීකරණය]]
[[simple:Manufacture]]
[[fi:Tuotantotekniikka]]
[[sv:Tillverkningsindustri]]
[[tl:Pagmamanupaktura]]
[[vi:Khu vực chế tạo]]
[[yi:פאבריקאציע]]
[[bat-smg:Gamėnėms]]
[[zh:制造业]]