Ndryshimi mes inspektimeve të "Pëllumbi i pyllit"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: ar:حمام بري)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
}}
 
== Gjatësia ==
32-34 cm, krahët e hapur: 63-69 cm.
 
== Përshkrimi ==
Si dhe dy speciet e tjera të pëllumbave
- pëllumbi i shkëmbit (Columbia livia)
në numër se sa në rastin e pëllumbave të tjerë.
 
== Përhapja dhe habitati ==
Megjithëse i njohur
si shpend i fushave dhe parqeve, ndeshet
bregdet.
 
== Riprodhimi ==
[[FileSkeda:Pigeon colombin MHNT.jpg|thumb|''Columba oenas'']]
Foletë i ndërton në zgavrat e
pemëve dhe në të çarat e shkëmbinjve. Lëshon
Të vegjlit fluturojnë pas katër javësh.
 
== Ushqimi ==
Kryesisht bimor me bazë drithërash,
farash, gjethesh jeshile, rrënjësh, etj.
 
== Zëri ==
I fortë dhe ritmik, me rrokjen e dytë të
shkurtër “uuu-uuu”. Kjo këngë dëgjohet kryesisht