Ndryshimi mes inspektimeve të "Sezoni 1952 në Formula Një"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: no:Formel 1-sesongen 1952)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
Kampionati botërorë në [[Formula 1]] për vitin 1952 ishte kampionati i 3të i organizuar nga [[FIA]]. Ky kampionati filloi më [[18 Maj]] dhe zgjati gjer më [[7 Shtator]] duke përfshirë në vete 8 (tetë) gara kampionale.
 
== Përmbledhje ==
Pikët në gara iu dhan 5 mbaruesve të garave edhe atë:8, 6, 4, 3, dhe 2, kurse 1 iu dha pilotit për xhiro më të shpejtë. Vetem katë nga tetë rezultatete më të mira u llogaritën në këtë sezon. Në vitin 1952, tëgjitha garat kampionale u zhvilluan sipas rregullave të [[Formula 2]].
 
== Season review ==
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="0" style="margin: 1em 0 0 0; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid; border-collapse: collapse; font-size:90%"
|-
{{Stampa:F1 1952}}
 
[[CategoryKategoria:Rezultatet e F1 1952]]
 
[[ar:بطولة العالم لسباقات الفورمولا واحد موسم 1952]]