Ndryshimi mes inspektimeve të "Romani"

6 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
* '''Romani m.''' (fr. roman nga lat. romanus-romak; në fillim vepër letrare e shkruar në gjuhën romane=romake) let. vepër letrare e gjatë zakonisht në prozë, e cila pasqyron një rreth të gjërë ngjarjesh dhe karakteresh të njerëzve , duke spikatur një prej tyre.
* '''Romani m.''' (lat. romanus) - amilje e popujve, gjuhët e të cilëve rrjedhin nga latinishtja vulgare (popullore), si: gjuha italiane, frënge, spanjolle, portugeze, romune etj., përkatësisht popujt. italian, frëng, spanjoll, portugez, romun etj.
* '''Romane m.''' (lat. roman/us, - a, ~um) që i përket një populli a një gjuhe romane, popull roman, gjuhë romane.
* [[Roman Polanski]] - [[regjisor]] polak
 
 
== Burim i të dhënave ==
* f.548 rreshti.24 majtas - "Fjalor i fjaleve te hauaja".
 
{{kthjellim}}
 
[[CategoryKategoria:Letërsi]]
 
[[de:Romani (Begriffsklärung)]]