Ndryshimi mes inspektimeve të "Romët"

1 byte added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (roboti largoj: lb,zh,eu,pl,bs,es,ta,af,hu,pdc,et,br,el,sv,nl,pt,eo,xmf,yi,ru,sr,mk,fi,uk,be-x-old,rue,nn,az,hr,an,da,kk,fr,he,ko,be,ace,bar,lv,it,gl,id,de,ja,vi,simple,sh,scn,hi,sk,hy,cv,fy,ro,th,no,ca,la,sl,rmy,os,cs,bg,fa,mr,ur,ka,lt (strongly c...)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Romët''' janë një grup etnik që jeton kryesisht në Evropë, dhe ka prejardhjen nga nënkontinenti indian. Në [[Evropë]] njihen gjerësisht dhe me emertimin ''ciganë''. Gjuha e tyre është gjuha rome, e cila është gjuhë indoevropiane dhe ka ngjashmëri me gjuhët e sotme të folura në zonën e veriut të [[India|Indisë]] dhe lindjes së [[Pakistan|Pakistanit]]it.
 
== Etimologjia ==
Në gjuhë romane, fjala ''rom'' do të thotë burrë, njeri, ndërsa shumësi është ''roma''.
== Historia ==
[[FileSkeda:Movimiento gitano.jpg|thumb|300px|Emigrimi i romëve në mesjetë në Afrikën e veriut dhe Evropë.]]
Romët kanë emigruar nga nënkontinenti indian rreth shekullit të 11. Gjenetika dhe gjuhësia tregojnë se romët kanë një prejardhje nga popuj që sot janë në zonën mes Indisë dhe Pakistanit. Burimet historike tregojnë se romët mbërritën në [[Ballkan]] dhe Evropën Qendrore rreth shekujve 13-14. Ardhja e romëve në Evropë nuk u prit mirë, dhe vendasit krijuan ndjenja urrejtje dhe intolerance ndaj kësaj popullsie nomade. Në Rumani, rumunët ndërmorën herë pas here fushata dëbimi dhe vrasjesh të romëve. Urrejtja ndaj romëve të ardhur në Evropë arriti kulmin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur me qindra mijëra romë u vranë nga nazistët dhe ustashat.
 
== Popullata dhe grupet ==
Romët janë të shpërndarë në pothuajse të gjitha vendet evropiane. Vende me popullsi më të mëdha rome në Evropë janë [[Rumania]] me rreth 2 milionë romë, dhe [[Hungaria]] me rreth 800 000 romë. [[Spanja]], [[Franca]], dhe [[Bullgaria]] gjithashtu kanë me qindra mijëra romë.
== Traditat dhe kultura ==
==Gjuha==
Gjuha rome ka ngjashëri me gjuhët e folura në Indinë e veriut dhe Pakistanin lindor. Shumë nga romët flasin dhe gjuhën e vendit ku ata kanë emigruar.
 
== Burimet ==
{{ref}}