Ndryshimi mes inspektimeve të "Rudolf Eucken"

24 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Rudolf Christoph Eucken''' ([[Aurich]], [[5 janar]] [[1846]] - [[Jena]], [[14 shtator]] [[1926]]), filozof [[Gjermani|gjerman]].
 
Ishte profesor në [[Basel]] dhe [[Jena|Jenë]]. E përtëriu idealizmin e [[Johann Gottlieb Fichte|FichteovFichteovit]]it. Ka menduar se [[kultura]] e sotme e prishë jetesën, sepse çdo fushë e tij, është e krijuar me pamje të ndryshme që nuk lidhen me një fotografi të jetesës. Kritikon sisteme të ndryshme të jetës, dhe krijon bindjen që jeta ka kuptim vetëm nëse je krijues aktiv. Ka marrë pjesë në lëvizje paqësore, ndërsa në vitin [[1908]] është fitues i [[Çmimi Nobel për Letërsi|Çmimi Nobel për Letërsi]].
 
== Veprat ==
* "Njeriu dhe bota"
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Commons|Rudolf Eucken}}
* [http://www.nobel-winners.com/Literature/rudolf_christoph.html Eucken, Rudolf Christoph<!-- bot-generated title -->] faqja e fituesve të Nobelit
 
[[Kategoria:Çmimi Nobel për Letërsi]]
[[Kategoria:Shkrimtarë gjermanë]]