Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

2 bytes removed ,  9 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(Faqe e re: == Viruset == === Çfarë janë viruset? === '' :Viruset janë... : : :... parazitë brendaqelizorë të detyruar. '' '''Viruset''' nuk kanë informacion gjenetik që të mund të k...)
 
 
'''Viruset''' nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për sintezën e proteinave dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga asemblazhi (montimi) i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe dhumnuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë kafshë, bimë dhe baktere. Viruset që infektojnë baktere quhen bakteriofagë (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.
 
 
=== Përmasat e Viruseve ===