Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

3 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
vNo edit summary
* Përmasat luhaten nga 20-30 nm deri në 300nm. 1 nm është baraz me 10-6 mm; pra një e milionta e mm.
* Me mikroskopin elektronik vëzhgohen thërrmijat virale, ndërsa me mikroskopin optik vëzhfohen qelizat e infektuara.
 
 
== Struktura e Viruseve ==
Disa viruse kanë një veshje të jashtme, që qëndron mbi kapsid, që quhet envelope, peplos, mantel apo perikapsid.
Thërrmijat virale apo virionet paraqesin në sipërfaqen e tyre antireceptorë që njohin dhe lidhen me receptorët e pranishëm në qelizat shënjë.
 
 
=== Acidi nukleik ===
*Proteina të bashkëlidhura me acidet nukleike
*Proteina të matriksit apo proteina M
 
 
=== Kapsidi, veshja proteinike e virusit ===