Dallime mes rishikimeve të "Kushtetuta e Shqipërisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
{{Sistemi shtetëror-Shqipëria}}
'''Kushtetuta e Shqipërisë''' u adoptua më [[28 nëntor]] [[1998]] paspërmes referendumit mbarëpopullor. Kjo kushtetutë përkufizon [[Shqipërinë]] si republikë parlamentare, shtet unitar e të pandashëm, si dhe me qeverisje të bazuar "në një sistem zgjedhjesh të lira, të barabarta, të përgjithshme e periodike".
 
Sipas kushtetutës, organi ligjvënës përbëhet nga një dhomë - Kuvendi - dhe ka 140 anëtarë, të cilët zgjedhin kreun e shtetit, Presidentin e Republikës, si dhe Këshillin e Ministrave e ngarkuar me pushtetin ekzekutiv.
539

edits