Dallime mes rishikimeve të "Tuberkulozi"

14 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Tuberkulozi''' është një sëmundje ngjitëse shkaktar i së cilës është [[bacili i tuberkulozit]], i cili nëpërmjet rrugëve të frymëmarrjes arrin në organizëm.
 
== Tuberkulozi parësor ==
# Prek lobet e poshtme sepse [[bacili|bacilet]] e tuberkulozit depozitohen atje gjatë marrjes frymëfrymëmarrjes.
# Zakonisht është josimptomatik.
# Në [[grafi]] të [[gjoksi]]t shihet [[nodula]] e kalcifikuar në vendin e infeksionit parësor dhe [[nyjet limfatike]] hilare të kalcifikuara (kompleksi Ghon).
duhet specifikuar sesi n rasin e tbcTBC-së paresor ,dhe n ate te tbcTBC-së dytesor,petogjenesipatogjenesa dhe simptomat klinike varen nga pergjigja e sistemit imunitar,e cila mund t jete normale, e reduktuar,ecesive apo e tepërt.
 
== Tuberkulozi dytësor ==