Dallime mes rishikimeve të "Drini i Bardhë"

2 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Drini_2005_01.jpg|thumb|300px|Kanioni i Drinit afër Gexhës në Janar]]
'''Drini i Bardhë''' është lum që përshkon pjesën perëndimore të [[Kosovë]]s, respektivisht Rrafshin e Dukagjinit. Drini buron rrëzë malit të Rusolisë nga gurra e shpellës së Radavcit, në 586 m lartësi mbidetare, ku krijon edhe një ujëvarë të bukur, para se të zbres në rrafsh dhe bashkohet afër qytetit të [[Kukësi]]t me [[Drini i Zi |Drinin e Zi]] për të formuar [[Drini]]n që në antikë njihet më emrin ''Drillon''. Sasia e burimit arrin 30 m në sekondë, ku krijon edhe një ujëvarë të lartë prej 30 m. Sipërfaqja e ujëmbledhësit të Drinit të Bardhë në Kosovë është 4265 km2. Ka regjim mesdhetar, me maksimum në mars dhe nëntor, e minimum në maj dhe shtator.
Në territorin e Kosovës, Drini gjarpëron për 122 km në drejtimin veri-jug. Ai mbledhë me vete edhe ujërat e [[Lumbardhi i Pejës|Lumbardhit të Pejës]], [[Ereniku]]t, e [[Lumbardhi i Prizrenit|Lumbardhit të Prizrenit]]. Me një madhësi prej 4,646 km², baseni i Drinit është më i madhi nga katër basenet ujëmbledhëse të Kosovës.
[[FiguraSkeda:White Drini 05 01.jpg|thumb|300px|Urë mbi Drnin e Bardhë]]
[[FiguraSkeda:Koka e Skenderbeut ura e Shenjt.jpg|thumb|right|300px| Koka e Skenderbeut]]
[[FiguraSkeda:Ujëvara e drinit bardhë.JPG|thumb|1080px|Ujëvara e Drinit të Bardhë ne Radavc të Pejës]]
== Shiko edhe këtë ==
* [[Ura e Fshajtë]]
{{gjeo-cung}}
 
[[Category:Lumenj në Shqipëri]]
[[CategoryKategoria:Lumenj në KosovëShqipëri]]
[[CategoryKategoria:Lumenj në ShqipëriKosovë]]
 
[[be:Рака Белы Дрын]]