Ndryshimi mes inspektimeve të "Flamuri i Kubës"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Flag of Cuba.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Kubës]]
'''[[Flamuri]] i [[Kubë]]s''' u adoptua më [[20 Maj]], [[1902]], dhe përbëhet nga një fushë me pesë vija të kaltra dhe të bardha, dhe një trekëndësh të kuq në anën e majtë me nnjë yll të bardhë.Flamuri u dizajnua më [[1848]] për lëvizjen e pavarsisë, që kishte për qëllim ndarjen e [[Kubë]]s nga Spanja dhe bashkimin e saj me shtetet e tjera të [[SHBA]]së.
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Kuba]]
 
{{flam-cung}}
{{AmerVeri-flam}}
 
[[CategoryKategoria:Flamujt e shteteve të Amerikës Veriore|Kuba]]
[[CategoryKategoria:Kubë]]
 
[[af:Vlag van Kuba]]