Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

10 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v
v (Robot: ndryshime kozmetike)
{{Vini Re!}}
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
[[FileSkeda:KingdomofGentius.png|thumb|Mbretëria e Gentit]]
[[FileSkeda:2000 lek 2009 ob.jpg|thumb|majtas|300px]]
Filloi të priste monedhat e para nga bronzi me emrin e tij. Mirëpo rrethe viteve 170-ta p.e.s. Roma kishte vendosur pushtimin e Maqedonisë dhe të ndërhyjë në punët e [[Perseu]]t, mbretit Maqedonas. Sipas [[Polibi]]t, [[Perseu]] kërkoi përkrahje tek Genti i cili pranoi dhe së bashku dërguan ambasadorët tek aleatët e tyre në Rodë (Rhodes) që të zgjedhin çështjen e kësaj krize por nuk patën sukses. Romakët kishin vendosur më në fund që të ndërhynin ushtarakisht në Gadishullin Ballkanik.
 
 
Mbreti ilir Gent vdiq në Itali afër qytetit [[Iguvia]].
Ai ishte martuar me [[Etuta]] ose [[Etleua]] bijen e dardanasit [[Monunios]]<ref>The Illyrians by J. J. Wilkes,1992,ISBN 06311980750-631-19807-5,,page 85"... Longarus, Bato and Monunius, whose daughter Etuta was married to the Illyrian king Gentius, are all Illyrian</ref>.
<ref>Rome's Mediterranean Empire Book 41-45 and the Periochae Livy, Jane D. Chaplin,ISBN-10: 0192833405,2007,page 147,"to Etleua, a daughter of Monunius"</ref>
Në Muzeun Kombëtar Historik në [[Tiranë]] ekziston një foto e rrënojave të varrit të tij.
[[Teuta]]
 
== Lidhje të jashtme ==
<references/>
 
[["24 Imperatori Albanesi alla guida di Roma" (di Alban KRAJA)]]
 
[[Category:Mbretër]]
[[CategoryKategoria:IliriMbretër]]
[[Kategoria:Iliri]]
 
[[bg:Генций]]