Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Kroacisë"

v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.6.4) (roboti shtoj: uk:Географія Хорватії)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''[[Klima]]''' e Kroacisë është klimë e mesdheutare dhe kontinentale. Klima kontinentale dominon me dimër të ftoftë dhe verë të nxehtë në veri ndërsa në bregdet mbanë verë e thatë.
 
Pjesa më e madhe e '''[[relievi]]'''t përgjatë kufirit me [[Hungaria|Hungarinë]] është e rrafshët, përgjatë bregdetit në Dalmaci është teren i vrazhdë me bjeshkë dhe male. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të [[Deti Adriatik|detit Adriatik ]] ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 1,830 metrave në Dinara, afër kufirit me Bosnjën.
 
'''Lumenjtë''' e Kroacisë u takojnë dy pellgjeve: [[Deti i Zi|Detit të Zi]] ( Sava, Drava, Kupa, Una, Mura dhe Korana) dhe [[Deti Adriatik|Detit Adriatik]]( Mirna, Rasha, Zërmanja, Kërak dhe Cetina). Lumenjtë fushor në veri janë më të gjatë, kanë më shumë ujë, shërbejnë për ujitje e transport, ndërsa lumenjtë bregdetarë janë të shkurtër, të shpejtë, shërbejnë për energji dhe furnizim të vendbanimeve e të industrisë. Në viset gëlqerore të dalmacisë dhe të Likës hidrografia është e vërfër, në pjesën veriore dhe te brendshme malore ka më shumë lumenj dhe liqene. Mes Kapelës së Vogël dhe Pleshevicës gjenden 16 [[liqenet e Plitvicës]], prej të cilëve buron lumi Korana, degë e Kupës, e cila derdhet në Savë.
{{Evropa-gjeo}}
 
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Kroaci]] [[Category:Kroaci]]
[[Kategoria:Kroaci]]
 
[[be:Геаграфія Харватыі]]