Dallime mes rishikimeve të "Henryk Sienkiewicz"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (roboti shtoj: diq:Henryk Sienkiewicz)
No edit summary
}}
 
{{Gjuha shqip}}
'''Henryk Sienkiewicz''' (Wola Okrzejska, [[Poloni]], [[5 maj]] [[1864]] - Vevey, [[Zvicër]], [[15 nëntor]] [[1916]]), shkrimtar palak
 
Pas kthimit në Poloni, i përkushtohet hulumtimeve në [[historia|histori]], e cila rezultoi me [[trilogjia|trilogjinë]] e madhe për Poloninë e gjysmës së dytë të ëë [[Shekulli 17|shekullit 17]]. ''Ogniem i mieczem'', "Potop" dhe "Gospodin Wolodyjowski".''
 
Për romanin ''"[[Quo vadis?|Quo vadis?]]"'' e fitoi në vitin [[1905]] [[Çmimi Nobel për Letërsi|Çmimin Nobel për Letërsi]]. Ishte shumë i popullarizuar në Poloni. Në vitin [[1900]] me kontribute nacionale janë mbledhë mjete të mjaftueshme për blerjen e oborrit të të parëve të tij.
 
== Veprat ==
* "[[Ogniem i mieczem]]’’, [[1884]]
* "[[Potop]]" , [[1886]]
* "[[Quo vadis?]]" , [[18961895]]
* " Krzyżacy'', [[1900]]
* ''W pustyni i w puszczy'', [[1911]]
== Në gjuhën shqipe ==
 
== Në gjuhën shqipe ==
* "[[Quo vadis?]]" , [[1956]]
== Lidhje të jashtme ==
{{commonscat|Henryk Sienkiewicz}}