Skënderbeu - jeta dhe vepra: Dallime mes rishikimesh

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Rreshti 1:
[[Skeda:Skënderbeu - jeta dhe vepra.JPG|thumb|200px]]
'''Skënderbeu - jeta dhe vepra''' libër nga [[Kristo Frashëri]]. Shtëpia Botuese "Toena". Viti i botimit [[2002]].
 
Histori e mirëfilltë e [[SkënderbeuSkën derbeu]]t, mbështetur në dokumente dhe materiale të shumta arkivore. Ndryshe nga historitë e tjera të shkruara për Skënderbeun, kjo është më e kompletuar dhe e sheh Heroin jo vetëm si udhëheqës të luftës çlirimtare, por edhe si nismëtar të shtetit shqiptar. “Dokumentet historike të kohës së Skënderbeut (shekulli XV-të), tregojnë se ai ishte një burrë shteti, diplomat, udhëheqës i pavarur dhe me integritet të plotë politik”. Monografia ndahet në 30 kapituj duke filluar që nga gjendja e Shqipërisë në pragun e pushtimit osman për të përfunduar me vdekjen e Skënderbeut në [[17 Janar]] [[1468]]-të. Në këtë botim të plotë përfshihen 113 ilustrime që cilësohen nga autori pjesë e rëndësishme e hartimit të kësaj monografie.
 
[[Kategoria:Libra]]