Ndryshimi mes inspektimeve të "Lugthi"

174 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Lukthi''' është një organ muskulor strajcor i cili gjendet në pjesën e sipërme të barkut.Ky organ gjendet nen diafragmen dhe nen rrezhden e majt te melqise. Forma e tij eshte e ndryshueshme, por lukthi mesatarisht i mbushur e ngjason grepin me gjatesi 25 cm.
 
== Pjesët e Lukthit ==
[[Skeda:--[[Speciale:Kontributet/82.114.94.9|82.114.94.9]] 29 prill 2012 22:21 (CEST)Shembull.jpg''''''Tekst i trashë'''''''Tekst i theksuar''''''Tekst i theksuar''''''''']]== Pjesët e Lukthit ==
Lukthi është i përbërë prej tre pjesëve : '''pjesa e sipërme''' , '''pjesa qendrore''' dhe '''pjesa e poshtme(mbarimi)''' .
* '''Pjesa e sipërme''' ose pjesa kardiale është pjesa ku lukthi lidhet me kapërciellin dhe ndërmjet lukthit dhe kapërcellit ka një sfinker të vogël kardial i cili nuk e lejon ushqimin të kthehet lart.
148

edits