Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

8 bytes added ,  7 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ckb:دی ئێن ئەی)
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:DNA_Overview.png|thumbparapamje|180px|right|Ndërtimi i përgjithshëm e një prerjeje të ADN-së]]
[[Skeda:ADN_animation.gif|thumbparapamje|Një pjesë ADN në lëvizje]]'''ADN''' është akronim për '''Acidin Desoksiribonukleik'''. ADN-ja është substanca në të cilën mbartet e koduar, për shumicën e organizmave, informacioni i trashëgimisë, informacion i cili kalohet në qelizat bija pas cdo ndarje qelizore. Në këtë mënyrë, ADN-ja është përgjegjëse për strukturën dhe karakteristikat physiologjike dhe biokimike për gati të gjitha qeniet e gjalla.
 
ADN-ja (''anglisht - DNA'') është një polimer i gjatë, në formën e një spirali (dredhe) të dyfishtë. Molekulat e saj ndërtojnë një matricë, në bazë të së cilës kryhet sinteza e ARN-së (transkriptimi), e cila, nga ana e saj, shërben si matricë për sintezën e proteinave (përkthimi), sintezë që bëhet sipas [[kodi|kodit gjenetik]].